Poznaj cenne działanie oliwy z oliwek

Nie ulega wątpliwości, że BEE – oliwa z oliwek jest jednym z najczęściej wybieranych olejów roślinnych. Z tego też względu znajdziemy ją niemal w każdym domu. To dobrze, bo oliwę charakteryzuje wiele właściwości prozdrowotnych. Na uwagę zasługuje również to, iż oliwa nadaje się do wszechstronnego zastosowania. Posiada także przyjemny, wyrazisty smak.

Jakie właściwości posiada oliwa z oliwek?

Nie da się ukryć, że oliwa z oliwek charakteryzuje się wieloma właściwościami prozdrowotnymi. Przede wszystkim znajdziemy w niej wiele niezwykle cennych witamin. Mowa tu przede wszystkim o witaminach A oraz E. Ta ostatnia zwana jest witaminą młodości, dlatego że dba o dobrą kondycję naszej skóry. Dzięki temu nie pojawiają się na niej przedwczesne niedoskonałości. Wreszcie, w oliwie z oliwek nie brak jest także witaminy D, która stymuluje nasz układ odpornościowy. Dzięki oliwie z oliwek można dostarczyć swojemu organizmowi także witaminy K. Bogactwo przeciwutleniaczy sprawia zaś, że oliwa wykazuje działanie antyoksydacyjne. W produkcie tym nie brak jest także pewnych ilości wapnia oraz potasu. Oliwa przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu krążenia. Wzmacnia serce oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru i zawału. Ten wyjątkowy produkt spożywczy jest także nieodzowny w diecie osób narzekających na problemy z żołądkiem. Oliwa z oliwek łagodzi owrzodzenia żołądka oraz pozytywnie wpływa na stan błony śluzowej.

Jakie zastosowanie znalazła oliwa z oliwek?

Oliwa z oliwek znalazła naprawdę bardzo szerokie zastosowanie. Doskonale komponuje się z wieloma daniami. Można na niej smażyć, aczkolwiek zdecydowanie lepiej byłoby ją spożywać na zimno. Wówczas zachowuje więcej cennych składników odżywczych. Oliwę z oliwek można z powodzeniem wykorzystać do polewania sałatek. Przygotowany na bazie oliwy z oliwek dressing warto doprawić słodką papryką, a także ziołami. Oliwę z oliwek można wykorzystać także jako dodatek do ciast. Nie należy obawiać się jej wyrazistego posmaku, gdyż po upieczeniu ciasta, oliwa jest w nim niewyczuwalna. Ciężko byłoby również wyobrazić sobie bez oliwy z oliwek domowe pesto. Możemy przygotować je na bazie orzechów, zarówno piniowych jak i pistacjowych. Do domowego pesto należałoby także wykorzystać bazylię oraz pietruszkę czy liście rzodkiewki. Rezultaty wynikające ze spożycia pojawią się jedynie pod warunkiem systematycznego spożywania oliwy z oliwek. Ważne jest także to, aby sięgnąć po produkt wysokiej jakości. Koniecznie powinna być ona z pierwszego tłoczenia.