Oliwa z oliwek – jakie są właściwości i działanie?

Oliwa z oliwek zapobiega zmianom nowotworowym, wzmacnia kości i układ odpornościowy, odżywia aspekty psychiczne i skórę, łagodzi stany zapalne. Oliwa jest wyciskana z dojrzałych owoców krzewu oliwnego. To po prostu oliwka.

Jak jest konsystencja oliwy z oliwek?

Prawdziwa oliwy z oliwek ma lekko mętną konsystencję, żółto-zielony kolor, aromat i gorzki posmak. Wynika to z zawartości związków fenolowych (oleokatalitycznych i oleopatycznych). Ten aromatyczny i wyjątkowy olej ma długą historię i jest ikoną kuchni, w której głównymi daniami są zdrowe, nieprzetworzone produkty, wysokiej jakości sery, świeże warzywa, owoce morza, doskonałe ryby i makarony. Spożywana jest głównie przez mieszkańców basenu Morza Śródziemnego i Bliskiego Wschodu. Oliwa z oliwek podbiła również nasze serca i zagroziła producentom oleju rzepakowego i słonecznikowego, stając się jednym z wielu najczęściej kupowanych tłuszczów roślinnych. Niestety, niewielu Polaków uczy się, jak kupować oliwę z oliwek.

Oliwa z oliwek jako lekarstwo na choroby cywilizowane

Jej skład tłuszczowy i zawartość przeciwutleniaczy oznacza, że oliwa z oliwek może pomóc w zapobieganiu wielu negatywnym procesom zapalnym i patogennym, z jakimi możemy mieć do czynienia z na co dzień. Zdrowe tłuszcze, które zawiera oliwa z oliwek, przeciwdziałają:

  • cukrzycy,
  • miażdżycy,
  • nadciśnieniu tętniczemu,
  • nadwadze,
  • rakowi,
  • wszystkim chorobom.

Jednak oliwa z oliwek jest codziennym suplementem, nieodłączną częścią wielu tradycyjnych receptur, a bez niej Grecy i Włosi nie wyobrażają sobie diety.

Skąd biorą się zdrowe właściwości oliwy z oliwek?

O pozytywnym wpływie oliwy z oliwek na zdrowie decyduje w głównej mierze zawartość kwasów tłuszczowych, które całkowicie eliminują wolne rodniki, wzmacniają błony komórkowe i zarządzają metabolizmem lipidów. Nie są one jednak syntetyzowane niezależnie od ciała – należy dostarczać im przez pożywienie. Skład tłuszczowy oliwy z oliwek ma również pewne dodatkowe zalety. Z większości tłuszczów roślinnych, oliwa z oliwek ma najwyższe stężenie kwasu oleinowego, bardzo mało nasyconego i stosunkowo dobry stosunek omega-6 do omega-3. Wiele osób zaniepokojonych pewnymi stanami zdrowia spożywa dziennie pewną ilość oliwy z oliwek i leczy się go za pomocą szeregu środków zapobiegających rakowi i miażdżycy. Związki fenolowe obecne w oliwie z oliwek, zwłaszcza oleokantal, okazały się bardzo skuteczne w eliminacji komórek nowotworowych.